Mikroedzés: napi 5 perc – működik vagy átverés?

by bodyandlife
Mikroedzés: napi 5 perc – működik vagy átverés?

A mozgás új generációja vagy csak marketingfogás?

A közösségi média tele van velük: villámgyors edzéstervek, „5 perc és kész” típusú videók, ígéretek, hogy napi néhány perces mozgással máris bombaformába lendülhetsz. A mikroedzés – vagyis a rövid, intenzív mozgásblokkokra épülő edzésforma – újabban reneszánszát éli, különösen azok körében, akik időhiányra panaszkodnak.

De vajon tényleg működik a napi 5 perces edzés? Vagy csak egy ügyes kommunikációs trükk, amire jól lehet követőket gyűjteni és applikációkat eladni? A válasz nem fekete-fehér – de az biztos, hogy érdemes kicsit mélyebbre ásni a mikroedzés működésében, hatásmechanizmusaiban és korlátaiban.

Mi az a mikroedzés pontosan?

A mikroedzés (angolul: micro workout vagy micro training) alapvetően azt jelenti, hogy a mozgást nem hosszú, összefüggő edzésekben végezzük, hanem rövid, koncentrált, 1–10 perces blokkokban. Ezek lehetnek napi egyszeri, de akár többszöri alkalmak is, és a nap bármelyik szakaszába beilleszthetők – reggeli készítés közben, két Zoom-meeting között, ebéd előtt vagy vacsora után.

Nem új találmányról van szó: a mikroedzés elve már évtizedekkel ezelőtt is felmerült a sporttudományban, főleg azok körében, akiknek nincs lehetőségük rendszeres edzőtermi mozgásra. Az utóbbi években viszont – a gyors tempójú életmód, a home office elterjedése és a digitális fitneszforradalom hatására – a mikroedzés újra előtérbe került. És most már nemcsak „túlélési opcióként”, hanem akár teljes edzéstervként is.

Tudományos háttér: tényleg elég néhány perc?

A mikroedzés egyik alapját az a kutatási irány adta, amely a HIIT (High Intensity Interval Training) hatékonyságát vizsgálta. Az derült ki, hogy a rövid, de nagyon intenzív mozgásblokkok – például 20 másodperc sprint és 10 másodperc pihenő váltogatása – hasonló élettani hatásokat tudnak elérni, mint egy hosszabb, mérsékelt tempójú edzés.

Egy 2016-os, a McMaster Egyetem által végzett vizsgálatban például napi háromszor 20 másodperc teljes erőbedobású sprinttel (összesen 1 perc intenzív mozgás) hasonló eredményeket értek el az alanyok a VO2 max és az inzulinérzékenység javulásában, mint akik heti háromszor 45 percet edzettek közepes tempóban.

Ez persze nem azt jelenti, hogy minden rövid edzés automatikusan HIIT, vagy hogy minden napi 5 perces mozgás csodát tesz. A kulcs az intenzitásban rejlik. Ha tényleg mindent beleadsz abba az 5 percbe, akkor az valóban fejlesztő lehet – de ha csak épp megmozdulsz, az inkább „karbantartásra” elegendő.

Miben jó a mikroedzés?

Az egyik legnagyobb előnye a mikroedzésnek, hogy szinte bárki képes rá időt találni. Egy ötperces blokk nem igényel külön készülődést, edzőtermet, utazást vagy extra felszerelést. Az is elég lehet, ha a nappaliban leteszel egy jógaszőnyeget, vagy egyszerűen csak felállsz az íróasztaltól, és pár percet szánsz a testedre.

Ráadásul a mikroedzés segít megtörni a hosszú ülőidő okozta statikus állapotot. Az irodai munka, a képernyő előtt töltött órák vagy az otthoni bezártság mind-mind hozzájárulnak az izomgyengüléshez, a rossz tartáshoz, az anyagcsere lelassulásához. Már napi több alkalommal végzett 3-5 perces mozgás is javítja a vérkeringést, aktiválja az izmokat, és mentálisan is felfrissít.

Egy másik pozitívum: a mikroedzés pszichológiailag is kevésbé megterhelő. Az „nincs időm edzeni” kifogás gyakran abból fakad, hogy túl nagy falatnak tűnik egy egyórás edzés. De egy ötperces blokkra kevesebben mondanak nemet – és sokszor ez az első lépés ahhoz, hogy újra rendszeresen mozogni kezdjünk.

Milyen típusú mikroedzések léteznek?

A mikroedzés rengeteg formát ölthet, és épp ez az egyik erőssége: mindenki megtalálhatja benne azt, ami számára működik. A legnépszerűbb típusok közé tartozik:

– Teljes testes, saját testsúlyos edzés (guggolás, fekvőtámasz, plank)
– Core-fókuszú gyakorlatok (hasi és törzsizom erősítés)
– Kardióblokkok (pl. helyben futás, jumping jack)
– Erőedzés kis súlyokkal vagy gumiszalaggal
– Nyújtás és mobilizáció
– Lépcsőzés, falmellé guggolás, statikus tartások

Az ideális mikroedzés nemcsak gyors, hanem strukturált is: 1-2 perc bemelegítés, 3-4 perc intenzív szakasz, majd 1 perc levezetés vagy nyújtás. Ha ezt napi több alkalommal elvégzed – például reggel, ebéd előtt és délután – máris megvan a napi 15 perc hatékony, mozgással töltött idő.

Lehet-e ezzel fogyni vagy formálódni?

Itt jön az a rész, ahol sokan hajlamosak túlzott elvárásokat támasztani. A mikroedzés önmagában nem fog csodákat tenni, különösen, ha mellette nem figyelsz az étrendre, a regenerációra és a rendszerességre. Napi 5 perc nem pótol egy átgondolt életmódot.

De! Ha eddig semmit sem mozogtál, már ez is óriási előrelépés. Ráadásul, ha a mikroedzést úgy építed be, hogy napi többször végzed, fokozatosan növeled az intenzitást és az időtartamot, valamint mellette más, alacsony intenzitású mozgásformákat (séta, jóga, kerékpár) is beiktatsz, akkor a testformálás igenis beindulhat.

Az izomerő fejlesztésére is alkalmas, különösen kezdő szinten. A saját testsúlyos gyakorlatok napi ismétlésével javulhat a testtartás, aktiválódnak az alulműködő izmok (pl. farizom, törzsizom), és elindulhat egy fokozatos, de fenntartható fejlődés.

Kinek ajánlott, és kinek nem?

A mikroedzés tökéletes azoknak:

– akik időhiányra panaszkodnak
– akik most kezdenének újra mozogni
– akik ülőmunkát végeznek és gyakran elgémberednek
– akiknek nincs lehetőségük edzőterembe járni
– akiknek fontos a fokozatosság és az alacsony belépési küszöb

Viszont ha valaki komolyabb célokat tűz ki – például izomtömeg-növelés, versenyre való felkészülés, vagy célzott rehabilitáció –, akkor a mikroedzés önmagában kevés lesz. Ilyenkor érdemes ezt kiegészítésként kezelni: egyfajta „mozgásszinten tartó” vagy átmozgató elemként, nem pedig fő edzésként.

Szintén nem ideális azoknak, akik hajlamosak túlkompenzálni. A „csak 5 percet edzek, de utána bármit ehetek” típusú gondolkodás hosszú távon inkább hátráltat, mint segít. A mozgás és a táplálkozás együtt működik – egyik sem csodafegyver a másik nélkül.

Működik – ha okosan csinálod

A mikroedzés nem átverés, de nem is varázslat. Nem helyettesíti a strukturált, hosszabb edzéseket, viszont kiváló kiegészítő, bevezető vagy „életmentő” megoldás lehet. Segíthet abban, hogy újra közelebb kerülj a testmozgáshoz, hogy megtörd a passzivitást, és hogy olyan napokon is mozogj, amikor semmi más nem férne bele.

Ha okosan építed be – akár napi többszöri ismétléssel, fokozatos nehézítéssel vagy célzott izomaktiválással –, akkor valós változásokat is hozhat. Nem feltétlenül gyorsat, nem feltétlenül látványosat, de stabil és tartós alapot jelenthet egy aktívabb életmódhoz.

Kiemelt kép: Unsplash

Ez is érdekelhet